
Construction & Building•Roofing & Facade Systems
7 HDV Solar Roof Panel
A special construction solution that provides extra durability to roofing systems while also supporting the installation of solar energy panels. In addition to the strength, lightness, and easy installation advantages offered by the standard 7 HDV roof panel, its solar panel-compatible mounting system facilitates solar panel integration onto your roof. It provides high performance in industrial buildings, commercial facilities, and energy projects. Contact us for technical details and price quotation.
Technical Specifications
| Top Layer | Painted galvanized sheet |
| Bottom Layer | Painted galvanized sheet |
| Maximum Length | 15 meters |
| Minimum Length | 2 meters |
| Effective Width | 1000 mm |
| PUR/PIR Density | 38 - 42 kg/m³ |
| Sheet Thickness | 0.40 - 0.50 - 0.60 - 0.70 - 0.80 mm |
| Corrugation Count | 7 |
| Insulation Thickness | 40 - 50 - 60 - 80 - 100 mm |
| Fire Resistance Class | B1 / B2 |
Quotes are provided for bulk purchases and export requests.



