
Cold Room Sandwich Panel
A cladding solution with high insulation performance designed to maintain thermal efficiency in the food, pharmaceutical, and chemical sectors. These panels, produced by injecting high-density polyurethane (PUR) or polyisocyanurate (PIR) between two metal surfaces, minimize energy loss in cold storage facilities with their airtight locking systems. With its hygienic and smooth surface structure, it prevents microorganism formation while offering long-lasting use thanks to its corrosion-resistant outer coating. Its interlocking details that completely eliminate thermal bridges provide a safe and efficient storage environment across a wide temperature range from shock-freezing rooms to frozen storage areas. Contact us for technical details and price quotation.
Technical Specifications
| Pattern | Mesa Pattern |
| Top Layer | Painted Galvanized Sheet |
| Bottom Layer | Painted Galvanized Sheet |
| Maximum Length | 15 meters |
| Minimum Length | 2 meters |
| Effective Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.30 mm - 0.70 mm range |
| PUR / PIR Density | 38 - 42 Density / m³ |
| Insulation Thickness | 40 mm - 150 mm range |
| Fire Resistance Class | B1 / B2 |
Quotes are provided for bulk purchases and export requests.



