
Construction & Building•Roofing & Facade Systems
Flat Hidden Screw Facade Panel
Flat concealed screw facade panel provides a minimalist and aesthetic facade appearance in modern architectural projects with its smooth surface design where screws are invisible. Thanks to its flat surface structure and high insulation performance, it offers both functional and visual advantages in exterior cladding of residential, industrial, warehouse, and social buildings. Contact us for technical details and price quotation.
Technical Specifications
| Pattern | Flat Pattern |
| Top Layer | Painted galvanized sheet |
| Bottom Layer | Painted galvanized sheet |
| Maximum Length | 15 meters |
| Minimum Length | 2 meters |
| Effective Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.30 - 0.70 mm range |
| Insulation Thickness | 40 - 150 mm range |
| Fire Resistance Class | B1 / B2 |
| Fill (PUR/PIR) Density | 38 - 42 kg/m³ |
Quotes are provided for bulk purchases and export requests.



